PŘÍBĚH O PŘÍRODĚ
VE MĚSTĚ

SYSEL: SOUSED, KTERÝ RÁD HRAJE GOLF

Přírodu nenajdeme jen v odlehlé krajině nedotčené člověkem. Je všude kolem nás, aniž bychom si to pořádně uvědomovali. Skrývá se hned za našimi dveřmi i okny, v parcích, kde venčíme psa, poblíž domů, nebo dokonce vedle našeho auta. Ano, příroda je i v našich městech, která nabízí spoustu lákavých zákoutí. Oproti okolní krajině je ve městě tepleji, což uvítá mnoho teplomilných druhů, kterým je například i náš soused sysel. Časté změny v okolním prostředí, jako třeba sečení trávníků nebo osekávání stromů, vnímají naši sousedé jako mix starého a nového prostředí. Paneláky jim připomínají skály, zahrádky zase řídké lesy a staveniště považují za místa, kde udeřila přírodní katastrofa.

SPOUSTA SOUSEDŮ SE USADÍ VE MĚSTĚ A VŮBEC JIM TO NEVADÍ

Krásným příkladem je například soused rorýs, netopýr, pěnkava, kos, chocholouš nebo sysel. Všichni si místa vytvořená člověkem zamilovali. Pan kos bez ostychu sídlí na našich balkónech, soused sysel bydlí na golfových hřištích a letištích a chocholouši se zdržují kolem rozestavěných obchodních center. Výjimkou nejsou ani pobíhající veverky na sídlištích, straky přelétající z balkónu na balkón nebo sokoli hnízdící na budovách. Jejich soužití s námi je naprosto běžnou záležitostí. Až budete zítra procházet městem, zkuste se schválně zaměřit na to, kolik různých sousedů potkáte. Určitě budete mile překvapeni.

VĚDĚLI JSTE, ŽE… TĚLESNÁ TEPLOTA SYSLA NA POČÁTKU HIBERNACE KLESÁ NA 19,8–22 °C, A BĚHEM HLUBOKÉHO SPÁNKU SE POHYBUJE DOKONCE OKOLO 3,1–4,5 °C. ZIMNÍ SPÁNEK SYSLA TRVÁ OD 150 DO 210 DNŮ.

Domů